πGo dan keyin keladigan mashg'ulot fe'llar Verb+ing shaklida keladi.
Go swimming
Go skiing
Go fishing
Go cycling
πSpend-sarflamoq
πWaste-behudaga sarflamoq
Spend/waste+time+ verb+ing
He wastes his time playing video games
πPredloglardan keyin fe'llar gerundiy shaklida keladi
He entered the room without knocking the door.
@Mamirova22
Go swimming
Go skiing
Go fishing
Go cycling
πSpend-sarflamoq
πWaste-behudaga sarflamoq
Spend/waste+time+ verb+ing
He wastes his time playing video games
πPredloglardan keyin fe'llar gerundiy shaklida keladi
He entered the room without knocking the door.
@Mamirova22
π1
By laziest adminstratorπ©βπ» Flora is going to congratulate you, all women and girls on your fabulous day March 8 International day of Women. I wish you happiness, health, joy , and luck with your family for your entire life. π
I am sorry for being late .
I am sorry for being late .
πππππππππππππ
Listen
Hear
See
Watch
πYuqoridagi fe'llardan keyin harakat tugallangan bo'lsa tosiz infinitive, agar davom etayotgan harakat bolsa gerundiy keladi.
I watched Kate paint the kitchen.
(Keytning oshxonani bo'yab tugatganini ko'rgan)
I watched Kate painting the kitchen
(Keytning oshxonani bo'yayotganini ko'rgan. Harakat tugamagan)
@Mamirova22
Listen
Hear
See
Watch
πYuqoridagi fe'llardan keyin harakat tugallangan bo'lsa tosiz infinitive, agar davom etayotgan harakat bolsa gerundiy keladi.
I watched Kate paint the kitchen.
(Keytning oshxonani bo'yab tugatganini ko'rgan)
I watched Kate painting the kitchen
(Keytning oshxonani bo'yayotganini ko'rgan. Harakat tugamagan)
@Mamirova22
Ingliz tilini o'rganishni hoxlaysizmi
darslar olib borishga yoki o'zingiz qatnashishingizga vaqt yetmayaptimi??? π€π€π€
πBuni yo'li bor : siz online orqali ingliz tili darslari olib boriladi ilm olishni to'xtatmeng. Qabul boshlandi, shoshilingβΌοΈ
Joylar chegaralangan, bugunoq kurslarimizga yoziling.
Sizlarni ushbu kurslarimizga taklif etamiz!!!
πΊπΏThe First Class Educationπ¬π§
π¨βππ©βπBeginner
π¨βππ©βπElementary
12 ta dars 30 kunda:
Soat 14:00 dan - 16:00 gacha.
Narxi: 250000
Murojaat uchun:
π+998943404204
@Mamirova7777
@Mamirova7777
Kursga yozilmoqchi bo'lgan o'quvchilar quidagi link orqali guruhga qo'shilishingiz mumkinπ
https://t.me/joinchat/QFmnYRac5E_6oTSArB09jA
darslar olib borishga yoki o'zingiz qatnashishingizga vaqt yetmayaptimi??? π€π€π€
πBuni yo'li bor : siz online orqali ingliz tili darslari olib boriladi ilm olishni to'xtatmeng. Qabul boshlandi, shoshilingβΌοΈ
Joylar chegaralangan, bugunoq kurslarimizga yoziling.
Sizlarni ushbu kurslarimizga taklif etamiz!!!
πΊπΏThe First Class Educationπ¬π§
π¨βππ©βπBeginner
π¨βππ©βπElementary
12 ta dars 30 kunda:
Soat 14:00 dan - 16:00 gacha.
Narxi: 250000
Murojaat uchun:
π+998943404204
@Mamirova7777
@Mamirova7777
Kursga yozilmoqchi bo'lgan o'quvchilar quidagi link orqali guruhga qo'shilishingiz mumkinπ
https://t.me/joinchat/QFmnYRac5E_6oTSArB09jA
π³π³π³π³π³π³π³π³
π__Agar ikkita to infinitive bitta gapda kelsa va and bog'lovchisi bilan kelsa and keyin keladigan infinitivedan to tushib qoladi__
I want to eat something and have a rest
@Mamirova7777
π__Agar ikkita to infinitive bitta gapda kelsa va and bog'lovchisi bilan kelsa and keyin keladigan infinitivedan to tushib qoladi__
I want to eat something and have a rest
@Mamirova7777
Rules.
Ba'zi fe'llardan keyin ham ing ham infinitive kelishi mumkin , ya'ni o'sha fe'llardan keyin xohlasangiz ing xohlasangiz to infinitive olib kelishingiz mumkin. Bunda ma'no hechqanaqasiga o'zgarmaydi. Shunday fe'llarning ro'yhati bilan tanishib chiqasiz.
π1.Begin-boshlamoq
π2.Start-boshlamoq
π3.Continue-davom ettirmoq.
@Mamirova7777
Ba'zi fe'llardan keyin ham ing ham infinitive kelishi mumkin , ya'ni o'sha fe'llardan keyin xohlasangiz ing xohlasangiz to infinitive olib kelishingiz mumkin. Bunda ma'no hechqanaqasiga o'zgarmaydi. Shunday fe'llarning ro'yhati bilan tanishib chiqasiz.
π1.Begin-boshlamoq
π2.Start-boshlamoq
π3.Continue-davom ettirmoq.
@Mamirova7777
Allow-ruhsat bermoq
Permit-ruhsat olmoq
Recommend-maslahat bermoq
Encourage-ruhlantirmoq
πGovernment didnot allow emigrating to other country.
πyuqoridagi fe'llar qachonki o'zidan keyin to'ldiruvchi olib kelsa to infinitive bilan keladi.
πGovernment didnot allow people to emigrate to other country
πaynan o'sha fe'llar o'zidan keyin to'ldiruvchi bilan kelmasa , gapda gerundiy bilan bog'lanadi.
@uzlearners
@Mamirova7777
Permit-ruhsat olmoq
Recommend-maslahat bermoq
Encourage-ruhlantirmoq
πGovernment didnot allow emigrating to other country.
πyuqoridagi fe'llar qachonki o'zidan keyin to'ldiruvchi olib kelsa to infinitive bilan keladi.
πGovernment didnot allow people to emigrate to other country
πaynan o'sha fe'llar o'zidan keyin to'ldiruvchi bilan kelmasa , gapda gerundiy bilan bog'lanadi.
@uzlearners
@Mamirova7777
Allow-ruhsat bermoq
Permit-ruhsat olmoq
Recommend-maslahat bermoq
Encourage-ruhlantirmoq
πGovernment didnot allow emigrating to other country.
πyuqoridagi fe'llar qachonki o'zidan keyin to'ldiruvchi olib kelsa to infinitive bilan keladi.
πGovernment didnot allow people to emigrate to other country
πaynan o'sha fe'llar o'zidan keyin to'ldiruvchi bilan kelmasa , gapda gerundiy bilan bog'lanadi.
@uzlearners
@Mamirova7777
Permit-ruhsat olmoq
Recommend-maslahat bermoq
Encourage-ruhlantirmoq
πGovernment didnot allow emigrating to other country.
πyuqoridagi fe'llar qachonki o'zidan keyin to'ldiruvchi olib kelsa to infinitive bilan keladi.
πGovernment didnot allow people to emigrate to other country
πaynan o'sha fe'llar o'zidan keyin to'ldiruvchi bilan kelmasa , gapda gerundiy bilan bog'lanadi.
@uzlearners
@Mamirova7777